W jaki sposób zadbać o profesjonalne działanie serwera – listwy PDU

0
17

Serwer wbrew uniwersalnemu mniemaniu nie jest żadnym urządzeniem, lecz jest to najzwyczajniej w świecie program komputerowy, który zaświadcza usługi na rzecz innych oprogramowań, jakie korzystają z innych kompów, połączonych w sieć. Usługa ta nazywana jest hostingiem i jest zwykle świadczona prawidłowo przez każdego dostawcę internetu. Udostępniane przez serwery dane to pliki, bazy danych, niemniej jednak także łącza internetowe lub urządzenia zewnętrzne (peryferyjne) jak na przykład drukarki czy skanery. W prozaicznym rozumieniu serwerem zwie się cyklicznie komputer, jaki świadczy takie usługi, co sprowadza się z reguły do udostępniania zasobów innym pecetom i pośrednictwie w przekazywaniu danych pomiędzy poszczególnymi komputerami.

Funkcję serwera ma prawo pełnić przeciętny komputer, jednak jego możliwości nie są wówczas porównywalne z tym, co można by osiągnąć to naturalnie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu serwerowemu oraz zastosowaniu sprzętu przeznaczonego jedynie do tej roli, które powinno być poprawnie zasilane – listwy PDU. Specjalistyczny serwer jest przystosowany do pracy ciągłej, bez jakichkolwiek przerw, dzięki posiadaniu znacznego (pojemnego) dysku twardego (przeważnie SCSI) oraz znaczącą ilość pamięci RAM.

Oprócz tego każdy dobry serwer posiada dość wydajne procesory oraz płyty nadrzędne zdolne obsłużyć dwa, cztery lub ewentualnie więcej procesorów. Aby serwer był urządzeniem niezawodnym musi mieć co najmniej dwa wkomponowane zasilacze rodzaju hot-plug i na dodatek zasilanie awaryjne, a pomieszczenie, w jakim się znajduje powinno być klimatyzowane.

Dodaj komentarz